24 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie sześciu mieszkań wyremontowanych przez fundację Habitat for Humanity Poland w ramach projektu “Empty Spaces – remontujemy pustostany by zapobiegać bezdomności w Europie”. Dwa spośród otwartych lokali zostały wyremontowane dzięki wsparciu finansowemu OW PZFD oraz dziesięciu firm członkowskich.

W mieszkaniach na warszawskiej Białołęce zamieszkali jako pierwsi uciekinierzy z Białorusi, osoby, którym groziła bezdomność oraz samotne matki, które były ofiarami przemocy domowej. Mieszkania mają mieć funkcję treningową, a ich rotacyjny charakter sprawi, że w ciągu kilku lat pomoc uzyska kilkadziesiąt osób. W program zaangażowane są także trzy fundacje: La Fontaine, Polska Gościnność oraz Idylla, dzięki którym mieszkańcy uzyskają wsparcie umożliwiające im start w dalsze, samodzielne życie.

Celem projektu Empty Spaces, oprócz pomocy osobom potrzebującym, jest także zwrócenie uwagi na narastający kryzys mieszkaniowy oraz wskazanie jednego z możliwych rozwiązań, jakim jest zagospodarowanie niemal 46 tys. pustostanów należących do zasobu gminnego. W ten sposób można byłoby zapewnić dostępne cenowo lokale na wynajem dla osób szczególnie narażonych na wykluczenie mieszkaniowe. Obecnie deficyt mieszkań dostępnych oceniany jest na alarmującym poziomie 600 tys. lokali (niektórzy eksperci wskazują nawet na 2 miliony). Zgodnie z danymi Eurostatu w Polsce w przeludnieniu (więcej niż 2 osoby na 1 izbę mieszkalną), mieszka 40,5% społeczeństwa wobec 15,7% średniej UE. Dla grupy wiekowej 25-34 lata wskaźnik ten wynosi aż 45,1% (średnia UE to 28,6%). 14% Polaków mieszka w domach, które nie spełniają standardów budowlanych, nie mają dostępu do łazienki lub bieżącej wody.

Chcemy w tym miejscu gorąco podziękować za zaangażowanie w projekt firmom: Budlex, Dantex, Matexi Polska, Novisa Development, Spravia, Tryboń PPI, Unidevelopment, Volumetric Polska, Yareal Polska oraz YIT Development. Szczególne podziękowania należą się tym z Państwa, którzy wsparli fundację na ostatnim etapie prac wykończeniowych jako wolontariusze. Mamy nadzieją, że to zaledwie początek naszej współpracy z Habitat Poland, a w przyszłości będziemy mogli pomóc kolejnym rodzinom.