Tegoroczne wydarzenie, zatytułowane Mieszkanie z pomysłem, organizowane przez Warszawski Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich przy współpracy ze stołecznym ratuszem, odbyło się 17 maja w Centrum Nauki Kopernik i podobnie jak w latach ubiegłych spotkało się z dużym zainteresowaniem gromadząc 300 osób, w tym  deweloperów, przedstawicieli władz samorządowych, architektów oraz specjalistów z sektora finansowego a także wszystkich tych, którzy są zainteresowani przyszłością rozwoju miasta.

Podczas Warsaw Days 2017 uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień oraz uczestniczyć w dyskusjach z udziałem ekspertów, inwestorów i przedstawicieli władz miasta, w dwóch blokach tematycznych Mieszkanie z klimatem i Mieszkanie dla każdego.

Goście wysłuchali wystąpień dotyczących zmian klimatu oraz ich negatywnego wpływu na Warszawę i życie jej mieszkańców. Zaprezentowane zostały możliwe rozwiązania łagodzące skutki zmian klimatu, projekt Inteligentne Sieci Cieplne mający na celu obniżenie emisji pyłów w stolicy oraz  jak w teorii i praktyce wygląda budowanie mieszkań z certyfikatem BREEAM.

Przedstawione zostały nowe kierunki rozwoju Warszawy oraz założenia do nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, a także program #mieszkania 2030 – uwzględniający zaspokajanie przez miasto potrzeb mieszkaniowych osób niezamożnych.

Gość specjalny – naczelna architekt Kopenhagi – Tina Saaby podkreśliła, że kluczem do sukcesu w budowaniu przyjaznego miasta jest współpraca wielu jednostek administracyjnych oraz dialog z inwestorami oraz mieszkańcami, których efektem jest stworzenie wspólnej wizji rozwoju miasta.

Podczas dyskusji panelowych nie zabrakło tematów związanych z wycinką drzew, w kontekście lex Szyszko oraz o  rządowym programie „mieszkanie +” i perspektyw związanych z jego  realizacją w stolicy.

Na koniec zarówno przedstawiciele władz samorządowych jak i deweloperzy wyrazili chęć dalszego pogłębianie dialogu dla dobra rozwoju budownictwa mieszkaniowego, które jest kluczowe dla rozwoju Warszawy.

***

Program, materiały ( prezentacje ), pełna fotorelacja oraz wideorelacja z konferencji dostępne są na www.warsawdays.pl

Konferencja Warsaw Days 2016 była transmitowana on-line przez Urząd m.st. Warszawy i jest dostępna pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=hzoXtj-ZzzM